Hogyan házasodjunk?
Ami a legtöbb ember házasságában szerepet játszik, az a nõi és a férfi szépség. Annyira örülnek a termetnek, annak a szép arcnak, hogy megelégszenek a legtöbb esetben a külsõ alak hibátlanságával, és ez nagyon kellemesen hat az érzékeikre. Mi kell ennél több, fõképp annak, akinek csak a külsõ iránt van érzéke, de a belsõ iránt nincs. Ezek az emberek nem gondolják azt meg, hogy a természet, amennyire csak lehet, „édesanyaian” gondoskodik teremtményeirõl, és egyre nem pazarolja el összes adományát.
A pávát igen szép tollazattal ruházta fel, de nem adott neki éneklõ hangot. Ott, ahol egy adományt pazarlóan osztott a természet, fel lehetünk készülve arra, hogy más tekintetben igen érezhetõ a hiány, amit az okos ember, ha egy kicsit kutat, rendesen a belsõ tulajdonságokban fel is fedez.
Házastársunk megválasztásában a szépségre törekszünk, annak a jólesõ esztétikai érzésén kívül bizonyára más oka is van. A nem mesterkélt szépségnek ugyanis természetes kelléke az egészség.
Az egészséges élettárs a családi élet zavartalan boldogságának feltétele. De pusztán a szépséget keresni házastársunk megválasztásában mégis tévedés, sajnos gyakori tévedés. Nem tudják az emberek, hogy a házasságban a szépség nem az a tulajdon, aminek a legnagyobb értéke van. Már maga a megszokás olyan, amely felismerhetetlenné teszi a külsõben a szépséget is, meg a rútságot is. Ha ez nem így volna, napimádók lennénk, mivel a napnál szebbet, bámulatosabbat, fényesebbet nem mutat fel a természet.
A megszokáson kívül a másik veszedelem, ami a házasságban a szépségre vonatkozik, az, hogy csak addig bír a varázzsal, amíg az ész, a lélek és a kedély ki nem tárják a maguk szépségeit, amelyek elõtt a testi szépség úgy eltûnik, mint a villanyvilágítás mellett a kis faggyúgyertya fénye.
Amint a nõnek esze, szívjósága, angyali, szelíd kedélye kezd hódítani, széppé teszi még a szabálytalan arcot is. Ne legyen a testi szépség az egyedüli kapocs, amely a házastársakat egymáshoz köti, mert ez igen gyenge kapocs. Nem kell ahhoz semmi betegség vagy szerencsétlenség, hogy eltûnjön a szépség, megteszi azt az idõ múlása is, a nõknél általában gyorsabban, mint a férfiaknál.
Az a férj, aki nem keresett a feleségében egyebet, mint testi bájt, elidegenül és közömbös lesz az asszony iránt, akkor, amikor a szegény nõnek a legtöbb szeretetre volna szüksége. Tehát a házasulandók ne tévesszék soha szem elõl a sokkal maradandóbb, belsõ, lelki szépséget sem!
Szigeti László
2011. július 21.
Amikor az ember valahol külföldön végre rátalál az igazira, a nagy „Õ”-re, arra a személyre, akit a környezetében hiába is keresett, hajlamos lesz arra, hogy mindent elborító lila ködben szemlélje a dolgokat. Nehéz...