Mit ír az Élet és Egészség VIII. évfolyam 3. száma (1936-ban)?

Mit ír az Élet és Egészség VIII. évfolyam 3. száma (1936-ban)?

Mit ír az Élet és Egészség VIII. évfolyam 3. száma (1936-ban)?

Boldog élet, Szerző:Szigeti László - 2010. november 22. 2970

Egészséges fiatalság – boldog öregség

Az élet a legnagyobb érték, utána az egészség. És hogy bánunk vajon ezzel a nagy kinccsel, amivel a Teremtő megajándékozott bennünket? Bizony sokszor nem úgy, mint ahogy kellene. Különösen a fiatalság bánik meggondolatlanul pazarolva az élet erejével, az egészséggel, aminek a későbbi életkor örömtelensége, szenvedése, sőt sok esetben az élet megrövidülése a következménye.

Már egészen fiatalkorban, ha a gyermek rászokik a nyalánkságra, nem csak a gyomrát rontja meg vele, a fogát is. Annyi belátása és akaratereje nincs, hogy a fogát ápolná. Ennek a fiatalkori könnyelműségnek az a következménye, hogy fogbetegség lesz az élet kísérője, az élet számos örömének a megrontója. Továbbá, ha a serdülő gyermek nem vigyáz a tisztaságra, testi higiéniára, bélférget kaphat, amitől néha nagyon nehezen és szenvedések árán tud csak megszabadulni.

A fiatal szervezet nagy erőkifejtésre képes. Meg is kívánja az izmok élénk tevékenységét, ami a torna segítségével előmozdítja a test egészséges fejlődését. Van azonban ennek túlhajtása is, ami káros. Amilyen jó és egészséges a sport, olyan káros a túlhajtása. Így a sport nagy feladatot ró a szívre. A fiatal szív sokat bír, de a túlzott fizikai erőkifejtés megrontja, és az már nem tudja később a szervezet éltetetéséhez szükséges szakadatlan munkát jól teljesíteni. Így jól mondja Petőfi Sándor:

„Vad, tékozló fiú az ifjúság,
Két marokkal szórja gazdagságát.
De jön apja, a zsugori vénség,
S visszaszedi elpazarolt kincsét.”

Igen, visszaszedi, ha még lehet, és amennyire lehet.

A fiatalság az életerővel való legnagyobb tékozlását az élvezetek hajszolásában követi el. Alig várja a serdülő ifjú, hogy ő is a felnőttek közé sorolhassa magát, bort igyon, dohányozzon. Ezek az élvezeti szerek csalóka örömöt okoznak, sőt a fiatalember romlatlan érzéke kezdetben idegenkedést érez az óhajtott élvezeti szertől, de az utánzási vágy legyőzi ezt az érzést. Rászokik a méregre, és az azután rabjává teszi a szervezetet, már megkívánja a bódulatot, és vajmi sokan vannak köztük, akik ha belátják is a bódítószer kártékony voltát, nincs már akaraterejük tőle szabadulni.

A fiatalság egészségének fő követelménye az erkölcsös élet. Az erről való letérés ismét a szenvedés, megbánás sorozatát idézi fel számára. Ellenben annak tántoríthatatlan követése megszerzi számára a nyugodt, derült öntudatot, hosszú életet, boldog öregséget.

Szigeti László


 
fiatalság öregség egészség
Boldog élet

A kényszeres vásárlás és a költekezés

2020. január 31.

Vásárlásfüggőség… furcsa kifejezés. Egyesek mondhatják erre: „Hát már mindenre rá lehet ragasztani a függőség címkéjét?! Nincs ilyen! Könnyű az akaratgyenge embereknek a függőség szóval takarózni. Ez a legkönnyebb magatartás! Így felmentjük az egyént!”

Egyenjogúság a házasságban
2010. november 15.
Házasságok az ókorban
2011. október 04.